close

 • Polsce – służyć, Europę – tworzyć, Świat – rozumieć

   

 • POLAK ZA GRANICĄ - ARGENTYNA

 •  

  ARGENTYNA
  (Republika Argentyńska)


  Stolica: Buenos Aires
  Waluta: peso argentyńskie (ARS), 1 peso = 100 centavos
  Język urzędowy: hiszpański

  WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE. Przy wjeździe do Argentyny trzeba okazać ważny paszport. Polacy nie potrzebują wizy, gdy udają się do Argentyny na okres do 90 dni w celach turystycznych lub biznesowych. Inne przypadki powinny być konsultowane w ambasadzie/konsulacie Argentyny. W przypadku przedłużenia pobytu ponad trzy miesiące trzeba zawczasu uzyskać stosowną wizę w argentyńskim Urzędzie Migracyjnym. Przy przekraczaniu granicy wjeżdżający może być poproszony o okazanie biletu powrotnego oraz środków na pokrycie kosztów pobytu.

  PRZEPISY CELNE. Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Nie wolno wwozić żywności, nasion, jedzenia dla zwierząt itp. Bezcłowo można wwieźć podróżny bagaż osobisty o wartości do 300 USD oraz dodatkowo nowe rzeczy o wartości do 300 USD, nabyte w argentyńskiej strefie wolnocłowej. Przy wyjeździe na lotnisku można odzyskać podatek VAT (IVA) od większości zakupionych na terenie Argentyny towarów o wartości ponad 70 ARS (minimalna kwota na jednym rachunku) w sklepach włączonych do systemu „Global Refund".

  PRZEPISY PRAWNE. Przypadki naruszania i łamania prawa argentyńskiego mogą być karane grzywną lub pozbawieniem wolności. Argentyna jest obecnie jednym z głównych szlaków przemytu narkotyków z Ekwadoru, Kolumbii i Peru do Europy. Przemyt narkotyków jest zagrożony bardzo surowymi karami więzienia. Należy bezwzględnie wystrzegać się przyjmowania przesyłek lub toreb od obcych osób.

  MELDUNEK. Poruszanie się po Argentynie jest swobodne. Nie ma obowiązku meldunkowego.

  UBEZPIECZENIE. Nie ma obowiązku posiadania ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych, lecz ze względu na wysokie koszty ewentualnego leczenia (choroba, wypadki) są one zalecane. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są uznawane, o ile ich ważność obejmuje terytorium Argentyny, a firma ubezpieczeniowa ma odpowiednie umowy z towarzystwami miejscowymi lub przedstawicielstwami innych firm zagranicznych działających w tym kraju.

  SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Nie są wymagane żadne zaświadczenia o szczepieniach. Nie występują zagrożenia sa-nitarno-epidemiologiczne (niemniej jednak zaleca się przed wyjazdem sprawdzenie aktualności tej informacji w stacji epidemiologicznej). Opieka medyczna jest ogólnie dostępna, średni koszt wizyty prywatnej wynosi 40 USD.

  INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Nie ma formalnego wymogu posiadania międzynarodowego prawa jazdy, lecz jest to wskazane.

  PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Z uwagi na duże odległości w Argentynie często korzysta się z komunikacji lotniczej. Istnieje też rozwinięty system połączeń autobusowych oraz w mniejszym stopniu kolejowych. Dostępne są usługi rent-a-car, popularną formą jest wynajęcie samochodu z kierowcą (remis) lub miejskich taksówek. Ze względów bezpieczeństwa zaleca się korzystanie z licencjonowanych korporacji radio-taxi lub remisów. Należy unikać przypadkowych „okazji" lub namów osób podających się za kierowców na lotniskach lub terminalach autobusowych.Warunki do uprawiania wspinaczki wysokogórskiej w Argentynie są zdecydowanie trudniejsze niż w Europie. Zgodnie z opinią ekspertów szczyt Aconcagua - 6962 m - stopniem trudności odpowiada ośmiotysięcznikom. Przez to rośnie częstotliwość wypadków, spowodowanych obrzękiem płuc lub mózgu, również na lżejszych trasach przeznaczonych dla mniej doświadczonych turystów. Zaleca się ścisłe przestrzeganie obowiązkowej aklimatyzacji, która powinna wynosić co najmniej 10 dni. Należy również uważać na szczególnie szybkie zmiany pogody w tym regionie. Ekipy ratunkowe nie zawsze mają odpowiednie wyposażenie. Akcje poszukiwawcze, transport do szpitala są dokonywane na własny koszt poszkodowanego lub pokrywane przez osobiste ubezpieczenie. Warto więc zainteresować się przy wykupywaniu polisy w Polsce, czy obejmuje ona takie koszty. Doradza się także przestrzeganie zasad obowiązujących na terenie rezerwatu. Po przybyciu do Mendozy dobrze jest skontaktować się z lokalną agencją Ministerstwa Turystyki (Secretaria de Turismo), aby uzyskać najbardziej wiarygodną informację o warunkach wspinaczki.

  BEZPIECZEŃSTWO W KRAJU. Notuje się wysoki poziom zagrożenia przestępczością pospolitą (kradzieże, włamania), w tym z użyciem broni. Zaleca się zachowanie ostrożności i czujności. Najlepiej wystrzegać się demonstracji zamożności w ubiorze lub zachowaniu. Nie należy zapuszczać się w ubogie dzielnice, szczególnie w porze wieczorowej lub nocnej. Bilety, dokumenty, większe sumy pieniędzy lub cenne przedmioty zaleca się przechowywać w sejfie hotelowym, a przy sobie nosić jedynie niezbędne kwoty. Warto zaopatrzyć się w kopię dokumentu tożsamości (paszport), oryginał zaś przechowywać w bezpiecznym miejscu.

  RELIGIA, OBYCZAJE. Oficjalną religią Argentyny jest katolicyzm (90% mieszkańców), jednakże panuje całkowita wolność różnych wyznań, wśród których można wymienić protestantyzm, judaizm, islam, prawosławie oraz inne.

  ŚWIĘTA. Dni wolne od pracy to:
  Styczeń 1 Nowy Rok
  Marzec-kwiecień * Święta Wielkanocne
  Kwiecień 2** Święto Kombatanta oraz poległych w walce o Malwiny (Falklandy)
  Maj 1 Święto Pracy
  Maj 25 Rocznica powstania pierwszego rządu narodowego
  Czerwiec 20*** Święto Flagi Narodowej
  Lipiec 9 Święto Niepodległości
  Sierpień 17*** Rocznica śmierci gen. José de San Martína
  Październik 12** Święto Rasy (Święto odkrycia Ameryki)
  Grudzień 8 Święto Niepokalanego Poczęcia NMP
  Grudzień 25 Boże Narodzenie

  * Święto ruchome

  ** Jeśli wypada we wtorek lub środę, przenosi się na poprzedzający poniedziałek, a jeśli wypada w czwartek lub piątek, obchodzone jest w kolejny poniedziałek

  *** Święto jest obchodzone w trzeci poniedziałek właściwego miesiąca

  PRZYDATNE INFORMACJE:

  • Oficjalnym językiem Republiki Argentyńskiej jest hiszpański. Forma potoczna różni się w gramatyce i wymowie od klasycznej hiszpańszczyzny. W Buenos Aires może przybierać formę żargonową (lunfardo), wywodzącą się z dawnych okolic portowych.
  • Ludność kraju wynosi obecnie ponad 36 mln osób, z których prawie połowa mieszka w stolicy, Buenos Aires i okolicach. Średnia gęstość zaludnienia - 13 osób na 1 km2.
  • Oficjalną walutą Argentyny jest peso (ARS). Banknoty mają nominały 2, 5, 10, 20, 50 i 100 peso, bilon o wartości 1 peso
   37
   i 1, 5, 10, 25 i 50 centavos. Kurs peso argentyńskiego do walut wymiennych jest zmienny i podawany na bieżąco przez argentyńskie banki i kantory. W kwietniu 2008 r. kurs wynosił: 1 EUR = 5,08 ARS, 1 USD = 3,18 ARS.
  • Mimo że dolary USA są często przyjmowane jako środek płatniczy, wymiana na peso jest dokonywana w bankach oraz autoryzowanych kantorach. Należy raczej unikać wymiany u osób przypadkowych ze względu na ryzyko otrzymania fałszywych pieniędzy. Najbardziej popularne karty kredytowe to American Express, VISA, Diners Club i MasterCard (przeważnie przy płaceniu kartami kredytowymi należy okazać ważny dokument identyfikacyjny). Ze względu na trudności ekonomiczne część restauracji i sklepów preferuje płacenie gotówką. Poza Buenos Aires mogą występować kłopoty przy płaceniu czekami podróżnymi.
  • Czas pracy urzędów i sklepów: Banki i kantory: poniedziałek-piątek 10.00-15.00. Agencje turystyczne i punkty usługowe: z reguły 9.00-12.00 oraz 14.00-19.00. Sklepy: w wielkich miastach 9.00-20.00, w głębi kraju jest zwyczaj przerwy około południa. W soboty godziny pracy: 9.00-13.00. Kawiarnie, cukiernie i pizzerie: otwarte praktycznie przez całą dobę z przerwą między drugą i szóstą rano. Obiady w restauracjach są serwowane od 12.30, kolacje zaś od 20.30; „szybkie jedzenie" jest podawane praktycznie o każdej porze.
  • Zwyczajowo wielkość napiwku w restauracjach i kawiarniach wynosi ok. 10% kwoty rachunku. Niewielkie napiwki są dawane portierom, bagażowym i obsłudze w teatrach.
  • Przy planowaniu wyjazdów należy pamiętać, iż na półkuli południowej pory roku są przeciwne do tych na półkuli północnej. Argentyna ma bardzo urozmaicone warunki klimatyczne: klimat umiarkowany i wilgotny na równinach pampy, zimny i wilgotny na skrajnym zachodzie Patagonii, subtropikalny na północy Międzyrzecza (w widłach Parany i Urugwaju) i gorący na północnym zachodzie kraju. Od listopada do marca (wiosna-lato) średnia temperatur jest ok. 23°C, od czerwca do września (jesień-zima) ok. 12°C. Klimat w Buenos Aires może być bardzo gorący i wilgotny, z temperaturami rzędu 27°C i do 35°C oraz wilgotnością latem około 70%. Zimą temperatura waha się ok. 11 °C, zaś wiosną i jesienią ok. 17°C.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: