close

 • Polsce – służyć, Europę – tworzyć, Świat – rozumieć

   

 • POLAK ZA GRANICĄ - PARAGWAJ

 •  

  PARAGWAJ
  (Republika Paragwaju)
  Stolica: Asunción
  Waluta: guarani (PYG), 1 guarani = 100 centavos; 1 EUR = 7057
  PYG; 1 USD = 6432 PYG (luty 2005 r.)
  Języki urzędowe: hiszpański i guarani

  WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE. Obywatele RP udający się do Paragwaju są zwolnieni z obowiązku wizowego przy pobycie do 90 dni. Nie dotyczy to przyjazdów na pobyt stały, w celu podjęcia pracy lub innego zajęcia zarobkowego. Istnieje obowiązek okazania biletu powrotnego przy wjeździe oraz karty kredytowej. W przypadku przekroczenia okresu dozwolonego pobytu należy liczyć się z koniecznością uiszczenia kary administracyjnej (ok. 30 usd).

  PRZEPISY CELNE. Paragwajskie ustawodawstwo przewiduje ograniczenia wwozu i wywozu z kraju broni, leków i gatunków chronionych flory i fauny. Dozwolony jest wwóz gotówki w kwocie nie przekraczającej 9999 USD lub jej równowartości w innych walutach. W przypadku większych kwot wymagane jest uprzednie zgłoszenie lub zezwolenie. To samo dotyczy bankowych transakcji walutowych. W styczniu 2003 r. władze paragwajskie wprowadziły wiele dodatkowych ograniczeń dotyczących wywozu walut.

  PRZEPISY PRAWNE. Używanie narkotyków i handel nimi są ścigane przez prawo paragwajskie, do kary pozbawienia wolności włącznie.

  MELDUNEK. Cudzoziemców przybywających w celach turystycznych nie dotyczy obowiązek meldunkowy.

  UBEZPIECZENIE. Ubezpieczenia osobowe i komunikacyjne nie są obowiązkowe. Mimo to zaleca się wykupienie ubezpieczenia osobowego ze względu na wysokie koszty ewentualnego leczenia (choroba, wypadki). Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są uznawane, pod warunkiem że obejmują terytorium Paragwaju, a firma ubezpieczeniowa ma odpowiednie umowy z towarzystwami miejscowymi lub przedstawicielami innych firm zagranicznych operujących na terenie kraju.

  SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne i nie wymaga się szczepień. Dostęp do opieki medycznej jest łatwy. Prywatna wizyta u lekarza kosztuje średnio od 30 do 40 USD. Za pobyt w szpitalu (za samo łóżko) trzeba zapłacić 100-150 USD za dobę.

  INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Nie ma wymogu posiadania międzynarodowego prawa jazdy, może jednak okazać się przydatne.

  BEZPIECZEŃSTWO W KRAJU. Notuje się rosnący poziom zagrożenia przestępczością pospolitą (kradzieże, włamania). Zaleca się zachowanie ostrożności i czujności. Najlepiej wystrzegać się demonstracji zamożności w ubiorze lub zachowaniu. Nie zaleca się zapuszczania się w ubogie dzielnice, szczególnie w porze wieczornej lub nocnej. Bilety, dokumenty, większe sumy pieniędzy lub cenne przedmioty zaleca się przechowywać w sejfie hotelowym, a przy sobie nosić jedynie niezbędne kwoty. Jest obowiązek stałego noszenia przy sobie dokumentu tożsamości (paszportu), warto więc zaopatrzyć się w poświadczoną kopię paszportu, oryginał zaś przechowywać w bezpiecznym miejscu.

  ŚWIĘTA. Dni świąteczne i wolne od pracy to: 1 stycznia, 3 lutego - św. Blasa, patrona Paragwaju, 1 marca - Święto Bohaterów, Wielki Piątek, Wielkanoc, 1 maja - Święto Pracy, Święto Wniebowstąpienia, 14-15 maja -Święto Niepodległości, Boże Ciało, 12 czerwca - Pokój z Chaco, 15 sierpnia - Wniebowstąpienie NMP, 25 sierpnia - Święto Konstytucji, 29 września - Bitwa pod Boquerón, 12 października - Dzień Rasy (Święto Odkrycia Ameryki), 1 listopada -Wszystkich Świętych, 8 grudnia - Święto Niepokalanego Poczęcia NMP, 25 grudnia - Boże Narodzenie.

  PRZYDATNE INFORMACJE:

  • Klimat subtropikalny, gorący i wilgotny. Średnia temperatura 27°C.
  • Większość mieszkańców jest wyznania katolickiego (96%).
  • Podczas podróży po terenach wiejskich lub biwakowania na całym terytorium Paragwaju należy wystrzegać się kontaktu z jadowitymi gadami.
  • Ze względu na wysoką zawartość chloru w wodzie z wodociągów zalecane jest spożywanie wody mineralnej.
  • Czas pracy urzędów i sklepów: urzędy - od 7.00 do 13.00 (po-niedziałek-piątek) i od 7.00 do 11.00 (soboty); sklepy - od 8.00 do 12.00 i od 15.00 do 19.00 (poniedziałek-piątek) i od 8.00 do-11.30 (soboty); banki: od 8.45 do 12.15 (poniedziałek-piątek).
  • Ambasador RP w Buenos Aires (Argentyna) akredytowany jest również w Republice Paragwaju.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: