close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 2 listopada 2018

  Ambasada RP w Buenos Aires, Biblioteka Polska im. I. Domeyki oraz dyrekcja Ogrodu Botanicznego im. Carlosa Thaysa zapraszają na wystawę "100x100 Polonia en Buenos Aires - 100 polskich miejsc w Buenos Aires na 100-lecie Odzyskania Niepodległości".

  Pomysł stworzenia przewodnika po polskich miejscach w stolicy Argentyny zrodził się podczas dyskusji o sposobach upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Jak w przystępny sposób opowiedzieć współczesnemu Argentyńczykowi o Polsce i jej historii? Jak zainteresować go naszym świętem? Zdecydowaliśmy się zrobić to poprzez opowieść o miejscach mu znanych – tych, które mija każdego dnia. Od końca XIX do połowy wieku XX przez Buenos Aires przewinęły się setki tysięcy polskich imigrantów, z których wielu pozostawiło swój ślad w przestrzeni miejskiej. Także ich potomkowie dzisiaj żyją w tym mieście i współtworzą jego kulturę.

   

  Początkowo nie byliśmy pewni, czy uda się znaleźć i opisać symbolicznych 100 miejsc związanych z Polską. Dzisiaj wiemy, że jest ich znacznie więcej! Dlatego wierzymy, że nasz projekt dalej będzie się rozwijał i – być może – zadziała także w drugą stronę, stając się atrakcyjnym narzędziem poznawania Argentyny dla Polaków.

   

  Pomysłodawcą i autorką przewodnika oraz wystawy jest Marta Bryszewska – dyrektor Biblioteki Polskiej im. I. Domeyki w Buenos Aires. Za koncepcję graficzną odpowiada Maja Losowska.

   

  Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających na ogrodzeniu Ogrodu Botanicznego od strony avenida Santa Fe od inauguracji 15 listopada do końca roku.

   

  Zapraszamy!

  IMG_0061
  IMG_0063
  IMG_0064
  IMG_0067
  IMG_0068
  IMG_0074
  IMG_1443
  IMG_1444
  IMG_1441
  100_invitacionOK

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: