close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 6 maja 2019

  Projekcja filmu i inauguracja wystawy fotograficznej w Domu Polskim w Buenos Aires spotkały się z dużym zainteresowaniem publiczności polonijnej i wywołały dyskusję o losach pierwszych polskich osadników i ich wkładzie w kulturę i tożsamość współczesnej Argentyny.

  Film i wystawa fotograficzna są dziełem Mauricio Holca, Gabriela Enríqueza i Virginii Forster; powstały dzięki zaangażowaniu członków Stowarzyszenia Polskiego w Oberá oraz wspólnoty Guaraní Mbya "El Chapá" z prowincji Misiones. Projekt został zrealizowany w ramach obchodów Dnia Polonii i Polaków za Granicą i sfinansowany przez Ambasadę RP w Buenos Aires z środków Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

   

  "Jejou” w dialekcie Mbya języka Tupí Guaraní oznacza “spotkanie”. Film jest próbą zrozumienia i opowiedzenia historii społecznej argentyńskiej prowincji Misiones, gdzie na przestrzeni ostatnich 200 lat, wskutek masowej imigracji z Europy, w tym w znacznej mierze z Polski, ukształtowały się zasady pokojowego współistnienia między przedstawicielami bardzo odległych kultur. Dzisiaj ta różnorodność jest częścią argentyńskiej tożsamości narodowej.

   

  „Jejou” to mocny przekaz wizualny i historia magiczna, przeplatająca i łącząca ludowe tradycje Indian Guaraní Mbya, pierwszych mieszkańców Misiones i polskich osadników, przybywających do tej prowincji od końca XIX wieku w poszukiwaniu lepszej przyszłości.

   

  Dzień Polonii i Polaków za Granicą, obchodzony 2 maja, został ustanowiony przez Sejm RP w 2002 roku. Za tą inicjatywą stało uznanie „wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność oraz przywiązanie do polskości, a także pomoc Ojczyźnie w najtrudniejszych momentach”.

   

  Polski rząd, uznając szczególną rolę Polonii, uważa współpracę ze środowiskami polonijnymi za jeden ze swoich priorytetów. Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz w exposé wygłoszonym w marcu tego roku w Sejmie RP podkreślił, że „chcielibyśmy, aby nasi rodacy stali się ważnym sojusznikiem rządu w promowaniu polskiej racji stanu, polskiej kultury i pamięci narodowej, polskiej narracji historycznej”.

  invitacion 1
  invitacion 2
  invitacion 3
  jejou 1
  jejou 2
  jejou 3
  jejou 4
  jejou 5
  jejou 6
  jejou 7
  jejou 8
  jejou 9

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: