close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WSPÓŁPRACA DWUSTRONNA

 • Polska utrzymuje stosunki dyplomatyczne ze wszystkimi 33 państwami regionu Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Ambasada RP w Buenos Aires poza Argentyną jest akredytowana również w Urugwaju oraz Paragwaju. W Warszawie swoje przedstawicielstwa ma Argentyna oraz Urugwaj.

  Polska stosunki dyplomatyczne z Urugwajem nawiązała w 1920 r. , dwa lata później z Argentyną, a z Paragwajem w 1925 r.

  W stosunkach z Argentyną i Urugwajem funkcjonuje mechanizm konsultacji polityczno – gospodarczych na szczeblu wiceministrów MSZ. Ważną rolę odgrywa również współpraca parlamentarna. W polskim i argentyńskim Parlamencie funkcjonują bilateralne grupy współpracy. Polska polityka zagraniczna realizowana jest także poprzez dyplomację publiczną i kulturalną oraz dyplomację ekonomiczną.

   

   

  W 2012 r. obchodziliśmy 90 lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych z Argentyną. Z tej okazji, 17 września br. miał miejsce wyjątkowy koncert otwierający Międzynarodowy Festiwal Chopiniana.

   

  W kwietniu 2013 r. Wiceminister Spraw Zagranicznych, Beata Stelmach, przebywała z wizytą w Buenos Aires oraz w Montevideo. Celem wizyty były konsultacje polityczno gospodarcze w obu krajach oraz liczne spotkania towarzyszących Minister Stelmach polskich przedsiębiorców.

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: